Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi

Türkiye’nin Tek Erasmus+ Sport Projesi ÇOMÜ’de

Spor Bilimleri Fakültesi bünyesinde barındırdığı 4 bölüm ile fakülte olma yolunda ilerliyor. Ulusal ve uluslararası pek çok faaliyete de öncü olan fakültemiz zengin akademik kadrosu ve başarılı öğrencileri ile yeniliklere kapı aralıyor. Spor Bilimleri Fakültesi Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Necati Cerrahoğlu, yapılan son çalışmalar hakkında ÇOMÜ Gazete’ye açıklamalarda bulundu.

“Bölüm olarak öğretim elemanı kadromuz oldukça zengin. Türkiye çapında da kuvvetli bir kadromuz var” diyen Yrd. Doç. Dr. Cerrahoğlu “ODTÜ’den, Marmara Üniversitesi’nden,  Çukurova Üniversitesi’nden, İzmir’den, Almanya Köln’den hocalarımız var. Bölümümüz yurt dışında da saygın bölümlerden. İtalya, Çek Cumhuriyeti, Polonya, Bulgaristan, Danimarka, İsveç, İrlanda ile Erasmus Öğrenci Değişimi ve Öğretmen Değişimi programlarımız var. Ben de 2013’ün mayıs ayında Almanya Münster Üniversitesi ile imzaladığımız Öğrenci Değişimi Programı çerçevesince 1 hafta süresince orada dersler verdim.” ifadelerinde bulundu.

Okulun altyapı eksiklikleri kısmen olsa da Türkiye standartlarının üstünde bir eğitim verildiğini belirten Yrd. Doç. Dr. Cerrahoğlu “Türkiye genelinde daha iyi üniversitelerle kendimizi yarış halinde görüyoruz. Bazı branşlarda onlarla başa baş haldeyiz. Bu sportif faaliyetlerle olduğu gibi akademik faaliyetlerle de bir rekabet hali. Örneğin sporda nefret suçları alanı, ırkçılık, ayrımcılık, aşağılama, yabancı düşmanlığı ve İslamafobi gibi durumlarda Türkiye’de en iyi seviyede olan üniversite biziz. Bu alanda sivil toplum kuruluşu olarak da faaliyetler gösteriyoruz. Geçtiğimiz sene büyük bir uluslararası kongre yaptık. Türkiye’de bu alanda öncü adımları bizim üniversitemiz atıyor.

“Bölümümüzde bireysel ve takım sporlarında oldukça iyi gelişmeler var. Okulumuz futbolda taraftarlık konusunda da önemli çalışmalar yürütüyor”

Spor Bilimleri Fakültesinde  bireysel ve takım sporlarında da oldukça iyi gelişmelerin olduğuna değinen Cerrahoğlu, “Bildiğimiz gibi futbol taraftarlığında taşkın davranışlar, bazen kamu yönetimlerini de sıkıntıya sokabilecek gelişmeler oluyor. Bunların sebepleri ve sonuçları, toplumsal anlamdaki boyutunun akademik olarak irdelenmesi konusunda Türkiye’deki üniversiteler çok zaman ayırmıyor ama bizim yüksekokulumuz bu konularda da çalışmalar yapıyor. Bu konuda BESYO Müdürü olarak ben de 4 yıl önce kurulan Tüm Futbol Taraftarlar Federasyonu’na başkan seçildim. Tüm topluma burada sportif alanda eğitim vermeyi amaçlıyoruz.

“Engelli öğrenciler için de çalışmalarımız devam ediyor’’

Onlara bir kapı aralamak istiyoruz. Geçtiğimiz yıllarda engelli öğrencilerimiz vardı ve onları diğer öğrencilerimiz ile aynı ortamda eğitime tabi tuttuk. Böylece bir kaynaştırma eğitimi yaptık ve faydalarını gördük. Bize düşen onlara eşit rekabet ortamı sunmaktı. Ayrıca Türkiye Şampiyonaları’nda derece alan Çanakkale Boğazgücü Engelliler Gençlik ve Spor Kulübü ile zaman zaman görüşüyoruz ve ortak programlar yürütüyoruz. Biz Çanakkale toplumu ile kaynaşma anlamında oldukça yol kat ettik.

“Erasmus + Sport Projesi Türkiye’de sadece bizim üniversitemizde gerçekleşti’’

Bu projeyi rektörümüz Prof. Dr. Yücel Acer adına Proje Koordinatörü Öğr. Gör. Anja Güder ile birlikte yürütüyoruz. BESYO ve ÇABA Çok Amaçlı Erken Çocukluk Eğitimi Merkezi (ÇABA ÇAM) ortaklığı ile uygulamaya konulan  projemizin ikinci ayağının kapanışını 7 Aralık’ta yaptık. Buna İl Milli Eğitim Müdürü Osman Özkan ve Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Salih Zeki Genç katıldı.  “Strong Kids” (Güçlü Çocuklar) Projesi Ocak 2017’de Almanya, Belçika, Letonya ve İtalya’dan oluşan 4 Avrupa ülkesiyle birlikte başladı ve 18 ay boyunca sürecek. Proje kapsamında okul öncesi ve ilköğretim çağı çocuklarının hareket eğitimi alanında örnek model oluşturulması hedefleniyor. Proje çerçevesinde eğitim (spor ve hareket) modüllerini ve araçlarını birlikte hazırlamak ve geliştirmek için bir platform / ağ oluşturmak isteniyor. Bu araçlar, erken çocukluk dönemi spor eğitimi alanında öğretmenler, öğretmen adayları, eğitmenler ve öğrencilerin becerilerini arttırmak için materyal olarak kullanılabilir. Projenin amacı özellikle sporun değeri ve erken çocukluk dönemi hareket deneyimleri hakkında farkındalık yaratmak. Bu projenin bir web sayfası mevcut ve bu web sayfasında projenin nasıl yürütüldüğüne dair bilgiler var. Okul öncesi ve ilkokul öğretmenleri çocuklara böyle bir eğitim vermek istediklerinde ne yapmaları gerektiği konusunda onlara bu sitede hazır materyaller sunacak. Bu proje aracılığı ile Van, Karadeniz ve İzmir’deki eğitmenlere de katkı sunmuş oluyoruz.Projenin finali ise mart 2018’de yapılacak şekilde planlandı. Avrupa ülkelerinden de katılım sağlanacak. Büyük bir kongre ile projeyi sonlandıracağız.

Haber Linki tıklayınız